Åkerström, CajsaStina (1967 - ) [sv]

Åkerström, CajsaStina (1967 - ) (swedish)

Description

CajsaStina Åkerström, född 1967, är sångerska och låtskrivare. Hon framträdde tidigt tillsammans med fadern, Fred Åkerström, men avbröt vid dennas död 1985 sin musikaliska karriär och utbildade sig till arkeolog. Den musikaliska karriären återupptogs 1991 och skivdebuterade med eget material 1994. [sv]

Contact information
Ulf Bodin, KulturIT: kulturnav@kulturit.no [sv]
Published
Status

URI
http://data.arkeologi.org/2d03a738-2e27-4d76-8319-dd89a468cbfd | RDF/XML | JSON-LD
Name
Åkerström, CajsaStina
Swedish

First name
CajsaStina
Swedish

Last name
Åkerström
Swedish

Alternative name
Åkerström, Cajsa Stina
Swedish

Åkerström, Cajsa-Stina
Swedish

Description

CajsaStina Åkerström, född 1967, är sångerska och låtskrivare. Hon framträdde tidigt tillsammans med fadern, Fred Åkerström, men avbröt vid dennas död 1985 sin musikaliska karriär och utbildade sig till arkeolog. Den musikaliska karriären återupptogs 1991 och skivdebuterade med eget material 1994.

Swedish

Birth
1967

-Time
1967
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

Occupation
-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

Uuid
2d03a738-2e27-4d76-8319-dd89a468cbfd
ACL (permissions)
d24c1eea-3e9a-4315-bd18-f8508bcf1d2e_SHARED
Place holder
No
Created by
a77657c6-1434-4348-9596-55541f04050b August 3, 2015 11:41:00 AM CEST
Contributions from
Approved suggestions
Use by (Primus/Digitalt Museum)
Use by (subscriptions)
Shared in lists
Created by
a77657c6-1434-4348-9596-55541f04050b
Created date
August 3, 2015 11:41:00 AM CEST
Last changed
October 25, 2015 11:54:21 AM CET
Previously stored
Time Saved by