Arsenalen (Museum, Stiftelse) [sv] Place holder

Arsenalen (swedish)

Description
Museet Arsenalen visar den militära fordonsutvecklingen och 1900-talets historia, från T-Forden fram till dagens modernaste stridsvagnar. [sv]
Type
Dataset owner
KulturIT AS (Selskap) [no] owns the information on this page
Contact information
Dataset forvaltning: kulturnav@kulturit.no [no]
Last changed
August 31, 2018 10:14:47 AM CEST
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/d0a747d5-03e2-407f-a360-bb1fb0e6b614
Name
Arsenalen
Swedish

Alternative name
Arsenalen, Strängnäs
Swedish

Description
Museet Arsenalen visar den militära fordonsutvecklingen och 1900-talets historia, från T-Forden fram till dagens modernaste stridsvagnar.
Swedish

Establishment
2011

-Time
2011
Type
English

Norwegian bokmål

Swedish

English

Norwegian bokmål

Swedish

Coordinates
59.36736 16.93017

-Reference system
-Latitude (Northing)
59.36736
-Longitude (Easting)
16.93017