Eneström, F J E (1870 - 1915) [sv]

Eneström, F J E (swedish)

Arkeologer, museifolk och kulturmiljöarbetare (Sverige) [sv]

Contact information
Ulf Bodin, KulturIT: kulturnav@kulturit.no [sv]
Last changed
02/08/2016 16:10:33
Published
Status

URI
http://data.arkeologi.org/27b95dce-b967-4372-9e48-6104571443ee | RDF/XML | JSON-LD
Name
Eneström, F J E
Swedish

First name
Frans
Swedish

Middle name
Johan Elof
Swedish

Last name
Eneström
Swedish

Alternative name
Eneström, Frans
Swedish

Birth
23.07.1870 Värnamo församling, Jönköpings län (på torpet Rydet)

-Time
23.07.1870
-Place reference
Värnamo församling, Jönköpings län (på torpet Rydet)

--Place (text)
Värnamo församling, Jönköpings län (på torpet Rydet)
Swedish
Death
22.02.1915 Stockholm
Magsjukdom

-Time
22.02.1915
-Place reference
Stockholm

--Place (text)
Stockholm
Swedish
-Reason of death
Magsjukdom
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

-Text
Frans Johan Elof Eneström, Svenskt bibliografiskt lexikon
Swedish