Hallerdt, Margareta (1927 - 2018) [sv]

Hallerdt, Margareta (swedish)

Arkeologer, museifolk och kulturmiljöarbetare (Sverige) [sv]

Contact information
Ulf Bodin, KulturIT: kulturnav@kulturit.no [sv]
Last changed
26/07/2018 14:18:21
Published
Status

URI
http://data.arkeologi.org/d3ef85e7-9c45-4544-bd16-1c49f08c2d11 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Hallerdt, Margareta
Swedish

First name
Margareta
Swedish

Middle name
Maj Hanna
Swedish

Last name
Hallerdt
Swedish

Alternative name
Hallerdt, Maj Hanna Margareta
Swedish

Other name
Weidhagen Hallerdt, Margareta Som gift

-Name
Weidhagen Hallerdt, Margareta
Swedish

-Specified
Som gift
Swedish

Esbjörnsson, Margareta Född

-Name
Esbjörnsson, Margareta
Swedish

-Specified
Född
Swedish

Birth
1927

-Time
1927
Death
2018

-Time
2018
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

-Life role
Swedish

Finnish

-Text
Hallerdt, Margareta i Vem är hon: kvinnor i Sverige: biografisk uppslagsbok (1988), ISBN 91-1-863422-2
Swedish
Alternative id
DigitaltMuseum: 021037955888

-Id
021037955888
-System
DigitaltMuseum